Małe agregaty prądotwórcze renomowanych producentów, występują w zakresie mocy od 2kW do 30kW. Podstawowym źródłem napędu jest silnik spalinowy benzynowy o zapłonie iskrowym. Rzadko występują silniki spalinowe zasilane gazem propan butan lub gazem ziemnym. Powyżej 10kW warto rozważyć zakup agregatu z silnikiem wysokoprężnym. Prędkość obrotowa takiego silnika to 3000rpm. Agregat z prądnicą jest połączony stalową szpilką.
W agregatach przenośnych stosujemy prądnice synchroniczne, samowzbudne, bezszczotkowe. Dodatkowym, zazwyczaj opcjonalnym wyposażeniem może być układ elektronicznej stabilizacji napięcia „AVR” mający na celu utrzymywanie stałej wartości napięcia (230/400V) niezależnie od wielkości obciążenia – opcja niezbędna przy zasilaniu elektroniki.
Prądnice występują w wersji jednofazowej, trójfazowej oraz spawalniczej. Z prądnicy jednofazowej uzyskujemy napięcie 230V, natomiast z prądnicy trójfazowej napięcie 230V/400V. Agregaty prądotwórcze jednofazowe możemy bezpiecznie obciążyć do 80% mocy nominalnej, moc całkowita jest dostępna tylko chwilowo. Generatory prądotwórcze trójfazowe możemy obciążyć odbiornikami trójfazowymi do 80% mocy nominalnej, pod warunkiem zachowania symetrycznego obciążenia (względnie równe obciążenia na każdej z trzech faz) oraz do 60% mocy nominalnej podłączając odbiornik jednofazowy.
Przenośne generatory prądotwórcze mogą być zamontowane na ramie rurowej, przyczepie, w samochodzie, na ramie samonośnej oraz zintegrowane z maszynami. Pierwsze rozwiązanie – rama rurowa jest wygodną formą do przenoszenia urządzenia podczas pracy w terenie, do przechowywania oraz zapewnia najmniejsze gabaryty urządzenia. Zbiornik paliwa jest zintegrowany z ramą tuż nad silnikiem. Gniazda odbiorcze oraz zabezpieczenia nadprądowe znajdują się na froncie prądnicy. Silnik generatora jest uruchomiany linką rozrusznika lub przy pomocy rozrusznika elektrycznego (generatory o mocy powyżej 10kW). Zakup agregatu zamontowanego na ramie samonośnej jest dobrym rozwiązaniem, gdy agregat będzie zamontowany w budynku lub na przyczepie. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest powiększony zbiornik paliwa względem agregatu na ramie rurowej co zwiększa czas pracy oraz daje możliwość montażu dodatkowej rozdzielnicy elektrycznej tuż przy agregacie. Montaż na przyczepie jest wskazany, gdy wybieramy jednostkę o mocy powyżej 15kW. Taki zespół prądotwórczy jest dość ciężki oraz ma duże gabaryty (zbliżone do euro palety). Montaż na przyczepie umożliwia łatwy transport do miejsca pracy. Przyczepy są homologowane do poruszania się po drogach publicznych. Montaż w samochodzie lub przy maszynie to przypadki indywidualne. W zależności od potrzeb klienta agregat dobiera się indywidualnie, jest możliwość zakupu urządzenia bez ramy oraz zasilania silnika ze wspólnego zbiornika paliwa.