Agregaty stacjonarne

Stacjonarne urządzenia do zasilania awaryjnego dostępne są w zakresie mocy od 12kVA do ponad 3MVA. Dostępny jest szorki wachlarz urządzeń, których najważniejszym wyznacznikiem jest moc agregatu. Dostępne są urządzenia otwarte i wyciszone. Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze agregatu stacjonarnego jest tryb uruchamiania urządzenia. Agregaty mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie (przy współpracy z układem SZR). Ostatnie rozwiązanie pozwala na pełną automatyzację procesu przełączania trybu zasilania (z trybu sieciowego na tryb zasilania awaryjnego z agregatu).

Stacjonarne agregaty otwarte

Agregaty prądotwórcze w wersji otwartej przystosowane są do pracy wewnątrz pomieszczeń. Mogą pracować w trybie ręcznym lub automatycznym przy współpracy z układem SZR. Instalacja agregatów w pomieszczeniach wymaga wiele dodatkowych rozwiązań. Do pomieszczenia w którym znajduje się agregat, należy dostarczyć odpowiednią ilość świeżego powietrza, niezbędnego do prawidłowego procesu spalania. Dostarczanie powietrze pełni także funkcje chłodzące. Kolejną czynnością jest przygotowanie wyrzutni ciepłego powietrza (emitowanego przez agregat prądotwórczy). Należy także prawidłowo wykonać wyrzutnię spalin. Wszystkie te wytyczne sprecyzowane są przez producentów agregatów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie okablowania, prowadzącego do odbiorników mocy.

Stacjonarne agregaty wyciszone

Urządzenia z tej kategorii przystosowane są do pracy na zewnątrz. Agregaty zabudowane, tak jak i otwarte mogą być uruchamiane ręcznie lub automatycznie przy współpracy z SZR. Agregaty wyciszone są odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają specjalistycznego zadaszenia. Wymagane jest jedynie odpowiednie posadowienie na przygotowanym wcześniej fundamencie (szczegółowe wytyczne podaje producent). Agregaty wyciszone mogą także pracować jako zasilanie mobilne. Wymagane jest wcześniejsze posadowienie urządzenia na homologowanym podwoziu jezdnym (wymagania techniczne dotyczące podwozia podaje producent).

Stacjonarne agregaty – produkty